Категорії
Big Data Business Analytics Business Intelligence KMS NIT R&D Social Media System Web Analytics

Data Mining та електронне стеження – на сторожі свободи чи загроза для неї?

Насьогодні, через загрозу тероризму приймаються все більш жорстокі методи для боротьби з нею. Проте надавши компетентним органам можливість збирати по крупицях персональні дані, це б відкрило нові можливості для розбудові підступних задумів різномастих терористів. У той же час, це б перетворило на підозрюваних безліч безневинних громадян, які мали б необережність проявити не зовсім стандартну поведінку.

У листопаді 2002 з’явилася новина про те, що Пентагон розробляє секретну програму під назвою Повний інформаційний контроль (Total Information Awareness). Метою цієї програми було виявлення підозрілих патернів поведінки за допомогою технології Data Mining, також відомої, як технологія «розпізнавання патернів», яка передбачає комп’ютерну обробку великих обсягів електронної інформації. Після того, як громадськість занепокоїлася, назву довелося змінити на Антитерористичний інформаційний контроль (Terrorism Information Awareness – TIA). Однак, це не допомогло зупинити шквал протестів і у вересні 2003 Конгрес припинив фінансування програми.

Тим не менш, шість з семи складових частин програми TIA продовжили своє існування в якості окремих секретних проектів із секретним фінансуванням. У лютневому звіті Міністерства національної безпеки США згадуються три програми, спрямованих на виявлення підозрілих патернів руху товарів. Подібні проекти, бурхливо розвиваються, серед інших розвинених країн.

Американські правозахисники ведуть посилену боротьбу проти Data Mining, яку ФБР зробило важливим інструментом для стеження за терористами. Адміністрація намагається узаконити такі програми, які проводяться під виключним керівництвом Білого дому, минаючи Конгрес. Якщо закон буде прийнятий, то спецслужби федерального та місцевого рівнів отримають більше повноважень для обміну оперативними даними. 20 вересня міністр юстиції США подав у федеральний суд клопотання про те, щоб надати судовий імунітет телекомунікаційним компаніям, які постачають спецслужбам дані міжнародних телефонних дзвінків.

Місяць тому, після засідання міністерства юстиції, з приводу секретних планів ФБР з використання технології Data Mining, група американських конгресменів надіслала міністрові юстиції скаргу, стверджуючи, що проведення подібних програм дозволить ФБР стежити за громадянами «без всяких підстав для підозр ». Проект, про який йдеться, може бути оприлюднений в найближчі тижні.
У Європі, на даний момент, подібні програми не проводяться, принаймні, відкрито. Проте, за угодою, укладеною в липні минулого року, авіакомпанії, котрі виконують рейси з Європейського Союзу в США, повинні надавати американським спецслужбам інформацію про заброньовані квитки, а також дані, отримані охороною аеропорту. Це може включати в себе расову та релігійну приналежність пасажира, рід занять, родинні зв’язки, заброньований номер у готелі та дані кредитної картки. Інтернет- провайдери та телефонні оператори в ЄС тепер зобов’язані на протязі двох років зберігати (поки ще не передаючи автоматично куди треба) дані про те, які веб – сайти відвідували їхні клієнти, а також дані телефонних дзвінків, які вони здійснювали або брали (але, не зміст самих розмов).

Приватний бізнес не упускає можливості наваритися на тотальне стеження, Норвезька компанія FAST, яку Microsoft купила в цьому році за $ 1.3 млрд., збирає дані більш ніж з 300 джерел ( включаючи Інтернет ) для національних програм Data Mining за замовленням багатьох країн. У квітні, члени парламенту Великобританії дізналися, що майже роком раніше, міністр внутрішніх справ країни секретно дозволив надавати іноземним спецслужбам дані автомобільних номерів, отримані за допомогою придорожніх відеокамер спостереження. У червні, парламент Швеції проголосував за прийняття закону про національну програму Data Mining, яку посилено просував міністр оборони. Починаючи з першого січня майбутнього року, це надасть широченні повноваження для спостереження за міжнародними електронними повідомленнями і телефонними дзвінками .

Швидкий розвиток можливостей обробки інформації на основі технології Data Mining дозволяє розширити тлумачення підозрілого. У червні, міністерство юстиції США і міністерство державної безпеки спільно з групою начальників поліції опублікували «Звіт про підозрілу діяльність – проект підтримки та впровадження ». Цей документ вимагає від співробітників правоохоронних органів роз’яснювати громадян, які, крім усього іншого, користуються біноклями, заміряють кількість кроків, роблять помітки в блокноті, креслять плани та схеми, змінюють зовнішній вигляд, вступають в розмови з співробітниками безпеки і фотографує об’єкти « не володіють значною естетичною цінністю ».

Компанії, і зокрема компанії, що надають звіти про кредитні операції, зазвичай користуються більшою свободою, ніж державні органи, щодо надання особистої інформації клієнтів третім особам. Вони відносяться до спецслужб, як до найвдячнішим клієнтам. Керівник компанії Visual Analytics, яка обслуговує програмне забезпечення для Data Mining за замовленням різних спецслужб, повідомляє, що обсяг даних, які постачають подібні компанії « досить значний ». Експерт з університету UNIMAS в Малайзії, говорить, що компанії продають спецслужбам доступ до своїх баз даних « на такому рівні, який вам і не снився ».

Юридичні питання, щодо використання державою даних, що зберігаються в різних компаніях, піднімаються в судах багатьох країн, в тому числі, у верховному суді США. Проте, судові рішення, здебільшого, навряд чи здатні серйозно захистити недоторканність особистих даних. Колишній радник з юридичних питань в Сенаті і Комітеті представників розвідувальних структур повідомляє, що завдяки вдосконаленням технології Data Miningа, спецслужби знаходять можливості, залишаючись в рамках судових постанов, витягати з неї стільки даних, скільки не передбачалося судом. Наприклад, подібні судові процеси зазвичай пов’язані з дозволом використовувати дані з якогось конкретного джерела, такого, як рахунки за послуги телефонного компанії. Однак, якщо вивчати одночасно кількох різних баз даних, то цінність цієї інформації стрімко зросте.

Інтернет стеження розгортається стрімкими темпами. Експерт з Data Mining з Університету збройних сил Німеччини в Мюнхені, повідомляє, що багато систем віддалено аналізують зміст вебсторінок, відвідуваних громадянами. Людина, яка коли-небудь відвідував місто Пешавар, оплот ісламського екстремізму в Пакистані, вважається більш небезпечним, якщо він до того ж має необережність читати блог радикально- налаштованого мусульманського священика. Ну, а якщо цей священик ще й проживає в Пешаварі, то особистий рівень підозрілості такого громадянина різко зростає. За допомогою Data Mining, кожному громадянину присвоюється особистий рівень підозрілості, з урахуванням всіх сторінок, які відвідуються з даного комп’ютера.

Подібні профілі у великій мірі будуються із застосуванням «емоційного аналізу» (Sentiment analysis). Керівник Лабораторії штучного інтелекту в Університеті Арізони повідомляє, що емоційний аналіз, який проводять американські та міжнародні спецслужби, є однією з передових і багатообіцяючих технологій. Її призначення полягає в тому, щоб виявляти зміни в поведінці і мові Інтернет -користувачів, визначаючи, коли агресивно налаштований молодий чоловік починає перетворюватися на терориста- смертника. Наприклад, громадянин виявляє помітний інтерес до різних ісламістським сайтам, а також вступає у відповідні обговорення на форумах, може бути « позначений » програмою емоційного аналізу, якщо ж почне проявляти ознаки невдоволення і закликати до насильства, поширюючи посилання на відео пов’язане з військовою тематикою. Керівник Лабораторії також повідомляє, що спецслужба США, Канади, Китаю. Німеччини, Ізраїлю, Сінгапуру і Тайваню є постійними користувачами цієї технології.

Чи є реальна користь?

Директор зі зв’язків з громадськістю некомерційної організації In-Q-Tel, яка допомагає ЦРУ знаходиться в курсі останніх новинок комп’ютерних технологій, вважає, що Data Mining зараз «грає ключове значення для нашої національної безпеки». Однак, захисники недоторканності особистих даних вельми стривожені. Один з страхів, який особливо сильний у Великобританії, після випадку з втратою спецслужбами величезного обсягу секретної особистої інформації, полягає в тому, що держава може проявити ще більшу безвідповідальність при поводженні з важливими даними, ніж приватні компанії. Інший страх пов’язаний з тим, що під роздачу потрапляють невинні люди, з подальшим розслідуванням, або ж додаванням у «список спостережуваних », що може стати перешкодою для здійснення авіаперельотів, банківських операцій та отримання роботи в місцях, де використовуються радіоактивні матеріали, наприклад, у лікарні. За даними Союзу за громадянські свободи США ( ACLU ), який активно бореться зі стеженням, список спостережуваних, яким користуються в Центрі виявлення тероризму при ФБР, зараз міститься більше 900,000 імен, і щомісяця список поповнюється на 20,000 нових. Видалити ім’я зі списку вкрай важко.

У той же час, Data Mining може послужити погану службу не тільки щодо громадянських свобод, але й відносно національної безпеки. Подібні програми, часто розробляються за типом додатків призначених для відстеження шахрайства, які використовуються фінансовими організаціями. Однак, тероризм більш хитрий. Виявлення гарячих точок в онлайні, здатних виплеснутися в терористичні атаки, є куди більш складним завданням. Колишній агент ФБР, а нині консультант ACLU, повідомляє, що спецслужби надмірно покладаються на «чарівний еліксир » тотальної інформаційної стеження, перетягує на себе ресурси, які можна було б спрямувати на більш продуктивну діяльність.

Колишній представник Головного розвідувального управління Йорданії повідомляє, що на деяких екстремістських форумах, детально обговорюються різні виверти, що допомагають обдурити систему Data Mining
Торік, у зв’язку з питаннями недоторканності особистих даних були зупинені дві програми визначення патернів, ADVISE і TALON, які проводилися департаментом державної безпеки США і Пентагоном, відповідно. Тим не менш, борці за недоторканність особистих даних, заявляють, що інші програми як і раніше продовжують проводиться – і багато хто перебуває під керівництвом агентства національної безпеки ( NSA ), з дуже обмеженим контролем ззовні. NSA заявляє, що все відбувається з відома Конгресу. NSA з готовністю захищає Data Mining, стверджуючи, що якби, діючі сьогодні, системи використовувалися до терористичних атак 11 вересня 2001, багато чого можна було запобігти.

У липні, оновлюючи минулий Закон про розвідувальну діяльність за кордоном ( FISA ), який був виданий на вимогу президента Буша після 11 вересня, Конгрес, після палких словесних баталій, встановив нові обмеження для прослуховування громадян спецслужбами. Це основний закон, що регулює застосування Data Miningа, і який надає владі широченні права, пов’язані з електронною стеженням. Однак борці за громадянські свободи, як Amnesty International та Human Rights Watch заявляють, що оновлений закон ніяк не зачіпає ряд секретних і комплексних програм NSA, в рамках яких збираються дані по величезній кількості людей, включаючи мільйони американців. Значна частина цих даних надходить з міністерства фінансів .

Пан Буш заявляє, що FISA допомагає захистити громадянські свободи «шляхом проведення необхідної розвідувальної діяльності». Через кілька годин, після того, як президент підписав законопроект, ACLU подала судовий позов, на підставі того, що додаткові повноваження в галузі прослуховування, якими наділяється виконавча влада, суперечить конституції.

Необхідно зазначити, що США є однією із самих демократичних країн у світі щодо впливу громадян на діяльність спецслужб і висвітлення у пресі проблемних питань їх діяльності. Про це свідчить і відповідна публікація в газеті The Economist та багато інших.

Першоджерело: The Economist,  http://www.economist.com/node/12295455

Автор: Муравйов Дмитро, 301.myravuov.d@gmail.com

Записи з подібними тегами