Категорії
ICS NIT R&D System

Принципи ведення мережево-центричної війни (network-centric warfare)

Network-centric warfareТеорія мережево-центричної війни містить у собі, серед іншого, чотири принципи :

  1. Сили, об’єднані надійними мережами, дають змогу покращеного обміну інформацією.
  2. Обмін інформацією підвищує її якість та загальну ситуативну поінформованість;
  3. Загальна ситуативна обізнаність забезпечує співробітництво і самосинхронізацію, підвищує стійкість і швидкість команди.
  4. Перелічені фактори, у свою чергу, різко підвищать ефективність місії.

Три найбільш відмінні властивості мережево-центричної війни  у порівнянні з традиційною війною у нинішньому її розумінні виглядають так:

1. Широка можливість використання географічно розподіленої сили. Раніше через різного роду обмеження було необхідно, щоб підрозділи та елементи тилового забезпечення розташовувались в одному районі у безпосередній близькості до супротивника або до об’єкта, що обороняється. Нова концепція знімає ці обмеження. Так для організації адресного тилового постачання — основи бойового застосування військ у маневреній війні армія США в Іраку використала нову інтегровану систему зв’язку і управління FBCB2 (Force XXI Battle Command Brigade and Below) та розподільчу інформаційну систему МТС (Army’s Movement Tracing System).

Система зв’язку та управління FBCB2 - Force XXI Battle Command Brigade and Below
Система зв’язку та управління FBCB2 – Force XXI Battle Command Brigade and Below

У цій системі на основі радіо випромінюючих датчиків, стаціонарних та портативних сканерів, навігаційної супутникової системи GPS, бездротового доступу та тактичного Internet безперервно відстежувалися положення всіх наземних рухомих об’єктів (танків, бронетранспортерів,  БМП, тощо) на всьому іракському театрі воєнних дій. Від екіпажів цих заобів органи тилу отримували запити на постачання пального, боєприпасів, запасних частин та інших видів забезпечення. Всього у ційсистемі було задіяно близько 4000 бортових комп’ютерів та 100 серверів, що працюють під Windows NT. Система МТС обійшлась армії США у 418 млн доларів, отриманих компаніями NSI Global inc. та Comtech Mobile Datacom Corp. за постачання необхідного обладнання протягом трьох років.

2. Друга відмінність мережево-центричної війни полягає у тому, що сили, які беруть у ній участь, високоінтелектуальні. Користуючись знаннями, отриманими від всеохоплюючого спостереження за бойовим простором та розширеного розуміння намірів командування, ці сили будуть спроможні до самосинхронізації діяльності, стануть ефективнішими при автономних діях.

Так, засоби 5-го армійського корпусу, що брали участь в операції «Шок і трепет» — основної ударної сили угруповання в Іраку, вже тоді були здатні самостійно відслідковувати до 1000 наземних цілей супротивника протягом години. Командири ескадрилій палубної авіації могли брати участь у плануванні вильотів своїх екіпажів разом з колегами з армійської авіації, користуючись спільною інформаційною системою, чого, наприклад, не було у 1991 р. Більш того, 80% бойових вильотів авіації, починаючи з операції в Афганістані, вже проводиться «всліпу», тобто коли в пам’яті бойових комп’ютерів немає цілей й інформація про них потрапляє від наземних частин безпосередньо з передової. Для цього американці розгорнули спеціальну систему бойового планування й управління авіацією на ТВД TBMCS (Theater Battle Management Core Systems).

Протягом операції в Іраку у 2003 році вони використовували нову розподілену інформаційну систему бойового керування FBCB2 (Force XXI Battle Command Brigade or Below), охоплюючи рівень «бригада-батальон-рота». Всі командири бойових підрозділів та передові артилерійські навідники для орієнтування на місцевості й передачі бойових донесень отримали у своє розпорядження штатні кишенькові комп’ютери (500Мгц) 4 Гбайт (Windows 95|NT) з міцним корпусом від фірми Talahassee Teknologies inc.

3. Третя відмінність — наявність ефективних комунікацій між об’єктами у бойовому просторі. Це дає можливість географічно розподіленим об’єктам проводити спільні дії, а також динамічно розподіляти відповідальність та увесь обсяг роботи, щоб пристосуватися до ситуації. Саме тому більш ніж у сім разів порівняно з 1991 роком збільшилась сумарна смуга пропускання (до 3 Ггц) орендованих Пентагоном каналів супутникового зв’язку для передачі інформації.

http://www.youtube.com/watch?v=EdPc9z_Yd-8

Перелік використаних першоджерел:

  1. Joint Vision 2020: http://www.fs.fed.us/fire/doctrine/genesis_and_evolution/source_materials/joint_vision_2020.pdf
  2. Network centric warfare and wireless communications: http://www.meshdynamics.com/military-mesh-networks.html
  3. Network Centric Warfare Solutions:

http://www.aeronautics-sys.com/ncw_network_centric_warfare

Автори публікації:

Оксентюк Олександр   391oksentyuk@gmail.com

Котенко Павло            391.kotenko@gmail.com

Записи з подібними тегами