Eкспертна система – це поняття зі сфери штучного інтелекту (Artificial Intelligence), яке позначає комп’ютерну систему, яка емулює здатність приймати рішення людиною-експертом. Така система містить знання та спрощені аналітичні здібності одного або кількох експертів щодо деякої галузі застосування.
Експертні системи продукційного типу з логічним виведенням за зразками призначені для вирішення не дуже складних аналітичних задач шляхом імітації міркувань експертів, використовуючи правила якщо-то ( if–then rules). Тобто, експертні системи здатні здійснювати логічні умовиводи у спрощеній формі. Це забезпечує вирішення специфічних завдань експертів (спеціалістів в конкретній проблемній області) без їх присутності.
Експертна система розділена на дві підсистеми: підсистему логічного виведення і підсистему бази знань. В свою чергу, база знань містить базу фактів і базу правил. Механізм логічного виведення застосовує правила якщо-то ( if–then rules) до відомих фактів і виводить нові факти, що можуть також включати в себе пояснення і можливості налагодження.
Експертні системи створюються за допомогою двох груп людей:
1) інженер зі знань, який розробляє ядро експертної системи і, знаючи організацію бази знань, заповнює її;
2) експертів (експерта) за фахом.
Сфера застосування експертних систем включає в себе: інтерпретацію вхідних даних, діагностику, проектування, прогнозування, планування, навчання, управління та інше.
Етапи розробки експертних систем:
1) етап ідентифікації проблем (identification problems) – визначаються завдання, які підлягають вирішенню, виявляються цілі розробки, визначаються експерти і типи користувачів;
2) етап витягання знань (extraction of knowledge) – проводиться аналіз проблемної області, виявляються поняття і їх взаємозв’язки, визначаються методи розв’язання задач;
3) етап структуризації знань (structuring of knowledge) – обираються інформаційні системи і визначаються способи подання всіх видів знань;
4) етап формалізації (formalization) – здійснюється наповнення експертом бази знань;
5) реалізація експертних систем (realization expert system) – відбувається створення одного або декількох прототипів ЕС котрі вирішують поставлені задачі;
6) етап тестування (testing) – проводиться оцінка обраного способу представлення знань.
На американському і західноєвропейських ринках систем штучного інтелекту організаціям, які бажають створити експертну систему, фірми-розробники пропонують сотні інструментальних засобів для їх побудови. Нараховуються тисячі розроблених вузькоспеціалізованих експертних систем. Це свідчить про те, що експертні системи складають дуже вагому частину програмних засобів.
У теперішній час експертні системи у класичному тлумаченні доцільно використовувати лише для навчання принципам їх роботи, а на практиці їх доцільно об’єднувати з Business Intelligence. Прикладом такої системи експертна система, узгоджена з Business Intelligence 2.0. Її узагальнена архітектура зображена нижче, а більш детально вона описана у відповідній статті.
Першоджерела:
Валюх А.І., Круковський І.А., Сімаков В.Л.. Експертна система, узгоджена з Business Intelligence 2.0
Expert system from Wikipedia, the free encyclopedia
Автори публікації студенти 312 навчальної групи Москаленко В.В., Лелет І.В.
Валюх А.І., Круковський І.А., Сімаков В.Л.. ЕКСПЕРТНА СИСТЕМА, УЗГОДЖЕНА З BUSINESS INTELLIGENCE 2.0